Araba Marka Logoları

Kişiler gün içerisinde birden çok arabayı kullanmakta ya da her yerde birbirinden farklı araba markalarını görmektedir. Birçok kişi için bu araba amblemleri şekil bakımından çekici ve güzel gelse de araba firmaları için bu amblemlerin bir hikâyesi bulunmaktadır. İlk üretildiklerinde, marka sahipleri için büyük öneme sahip olan bu hikâyeler günümüzde de hiçbir değişikliğe uğramadan kullanılmaktadır.

Her gün sokaklarda büyük bir sıklık ile görmeye alışkın olduğumuz arabaların sembolleri, birçok olay ya da kurucusunun ismi ile ortaya çıkarılmıştır. Birbirinden farklı hikâyelerin de söz konusu olduğu bu semboller, çok sayıda kişi tarafından bilinmemektedir. Havada, karada ve suda hizmet vermeye devam edeceğini ifade eden Mercedes Benz, logosunda da bu simgeleri kullanmayı amaçlamıştır. İlk yıllarda defne yapraklarını kuran bu dünyaca ünlü araba markası, son yıllarda logosunu günün şartlarına uyarlayarak yıllardır aynı logoyu kullanmayı tercih etmiştir.

Alfa Romeo araba markasının logosunda da, Haçlı Seferleri sırasında Araplara karşı elde edilen zaferi simgeleyen bir logo hazırlamış ve bu logo ile tüm dünyaya ününü salmıştır. Lambourghini ise, kurucusu olan Ferrucio Lambourghini’nin burcu olan boğa figürünü kullanan bir araba markası olmaktadır. Aynı zamanda yine bu araba markası tarafından üretilen araba modellerinin hemen hepsi, İspanya’da bulunan güreşçi boğaların isimlerini de taşımaktadır.

T harfinin oval olabileceğini gösteren ve bu vesile ile de tasarımda herhangi bir sınırın bulunmayacağını göstermeyi hedefleyen Toyota, bu logosunu oldukça uzun yıllar boyunca kullanmış olan bir araba markası olmaktadır. Bahsi geçen bu araba markalarının yanı sıra aynı zamanda dünya üzerinde bulunan hemen her araba markasının logosu da birbirinden farklı hikâyeleri bünyesinde barındırmaya devam etmektedir. Araba markaları, kullanıcılarının akıllarında kalan bu logoları geçmişlerinden ya da isimlerinden yola çıkarak hazırlatmış olup, son derece uzun yıllar boyunca da akıllarda kalmayı başarmıştır. Birçok logonun yalnızca markanın isminden oluşmasına rağmen, ismin yazı tipi, kullanılan hayvan figürlerinin her biri ya da içerisinde bulundurduğu en ufak bir nokta bile oldukça derin anlamlar içermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git