Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
23 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 330 kez okundu.

İkinci el araba piyasası içerisinde araba alınmadan önce merak edilmekte olan birçok soru bulunmaktadır. Yer almakta olan bu sorular arasında en çok merak edilmekte olan seçenek ise araba alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. İlk olarak alacağınız arabanın yakıt sistemi büyük önem arz etmektedir. Orjinalinde benzinli bir araba alacaksanız ve şuan arabada tüp takılı ise sistemin düzgün bir şekilde çalışması önem arz etmektedir. Bunun ile beraber arabadan anlamıyorsanız eğer motoru için iyi bir ustaya her hangi bir sorun olup olmadığı konusunda danışabilmeniz yeterlidir. Bunun haricinde araç hareket ederken ön takımdan ses gelip gelmediğini kontrol etmekte eski ama etkili bir sistemdir.

İkinci el araba alırken expertiz ile arabayı kontrol ettirebilmeniz mümkün bir seçenektir. Unutulmamalı ki expertiz sadece arabanın performansı ile ilgili bilgiler vermektedir. Anlık olarak çalışmasına baktığı için iyi bir rapor daha sonrasında araba içerisinde belli parçaların sorun çıkarmayacağı anlamına gelmez. Son olarak arabanın taban kısmında çürük olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çürüklerin olması arabayı almanız ile beraber büyük bir masraf oluşturmaktadır. Tabanı çürük araç ile muayeneden geçebilmeniz mümkün değildir. Bu yüzden arabayı alırken sanayide veya teknik servis içerisinde arabayı kaldırarak tabanına bakmanız size büyük bir artı kazandıracaktır. Arabanın kaporta kısmı için ise expertiz detaylı bir rapor sunmaktadır. Bu sayede bilgi sahibi olabilir bunun haricinde artı olarak plakayı sorgulatabilirsiniz.

Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Melih dedi ki:

  Bence araba alırken dikkat edilmesi gereken tek şey kullanılan yakıt sistemi ve yakıt tüketim tablosu. Sürekli olarak yakıtlara zam geliyor en mantıklı tercihin yapılması lazım.

 2. Zafer dedi ki:

  Bence araba alınırken en çok dikkat edilmesi gereken şey kilometresi ve yakıt tüketim durumu. Aracın kullanış durumu özellikle ikinci el araba alınacaksa oldukça önem taşıyor.

 3. Berkan dedi ki:

  Dediklerinize gerçekten katılıyorum. Tüp takılı olan araçlarda pek çok noktaya dikkat edilmesi ve aracın bir usta tarafından detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

 4. Selçuk dedi ki:

  İkinci el araba alırken expertiz gerçekten önemli bir durum,ben bir kere böyle bir hata yaptım ve sizlerin de dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

 5. Mehmet dedi ki:

  Expertiz konusuna gerçekten ben de çok katılıyorum. Mutlaka dikkat edilmeli ve kontrol edilmelidir özellikle ikinci el alım satımlarda.

 6. Serkan dedi ki:

  İkinci el araba almak çok riskli aslında ancak ne yazık ki araba piyasasındaki fiyatlara bakıldığında mecbur kalıyoruz. Gerçekten anlamayanlar için çok zor bir durum ve kader kısmet. Çünkü çok fazla kontrol edilmesi gereken durum var.

 7. Bünyamin dedi ki:

  Ben de ikinci el araç alımlarında expertiz durumunun çok önemli olduğunu duymuştum. Gerçekten ikinci el araç alırsam dikkat ediceğim en önemli durum olarak değerlendirebilirim

 8. Arif dedi ki:

  İkinci el araba alınırken özellikle bence tek dikkat edilmesi gereken durum sağlam bir ustaya götürülmesidir. Tanıdığınız sağlam bir ustaya götürerek alımlarınızı buna göre yapmalısınız.

 9. Süleyman dedi ki:

  Belirttiğiniz gibi özellikle ikinci el araba alırken yakıt tüketim durumu ve yakıt sisteminin kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Şahsen olumsuz bir durum ile karşılaştığım için tecrübem var ve dikkat edilmesini öneririm.

 10. Nalan dedi ki:

  Araba alınırken dikkat edilmesi gereken özellikle ikinci el arabalarda dediğiniz gibi yakıt sistemi ve ekspertiz durumunun çok iyi incelenmesi lazım, özellikle güvenilir bir ustaya aracın götürülmesi gerekmektedir.

 11. Kemal dedi ki:

  Gerçekten ikinci el araba alımlarında expertiz ve yakıt sistemlerine çok dikkat edilmeli. Özellikle uzun vadeli kullanılmak isteniyorsa bu durumlar önceden iyi araştırılmalı.

 12. Meltem dedi ki:

  Ben ikinci el birçok araç aldım ama dediğiniz noktalara bundan sonra dikkat edicem. Açıkçası ben hep ustama götürüp kontrol ettirip bu araçları aldım bugüne kadar.

*

Sayfa başına git