Alman Ticari Araç Markaları Hangileridir

Alman Ticari Araç Markaları Hangileridir
28 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 433 kez okundu.

Otomobil sektöründe büyük çıkış sağlayan ve bu sektörde kalıcı olduğunu gösteren Almanya, araba markalarıyla tüm dünyada adından söz ettirmiş durumda. Alman ticari araç markaları denildiği zaman dünyanın neresinde olursa olsun her insanın aklına en az üç dört araba markası akla geliyor. Bu akılda kalıcılığın en büyük sebebi ise Almanya’nın sanayi ve üretimde dünyada lokomotif olmasıdır.

Alman Araba Markaları Nelerdir?

– Dünyanın her yerinde en çok satılan araçlar kategorisine dahil olan BMW, otomobil, motor, motosiklet ve bisiklet üreticisidir. Ayrıca Mini ve Rolls-Royce şirketlerininde sahibi olan BMW’de 107.539 kişi çalışmaktadır.

Araba markaları denildiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi olan Mercedes Benz, 1926 yılında Benz & Cie. ve Daimler Motoren Gesellschaft şirketlerinin birleşmesi sonucu meydana geldi. Bir Avusturyalı tüccar ile birlikte Daimler fabrikasından araç satın alan Jelinek, aracı 23 beygir motor ile zenginleştirdikten sonra kızı Mercedes’in adını araca verdi. Bu araç ile Nice’da gerçekleşen bir yarışa katılarak birinci oldu. Bu gelişme sonrası Daimler fabrikasına 36 adet daha araç sipariş veren Jelinek, araçlara Mercedes isminin konulmasını şart koymuştur.

– Alman bir otomobil şirketi olan Audi, Volkswagen grubuna ait bir markadır. Bavyera’da bulunan şirket, 1932 yılında kurulmuştur. Bağımsız olan 4 üretici Audi, Horch, Dkw ve Wenderer’in birleşmesi sonrası oluşmuştur. Amblemleri bu 4 kişiyi anımsatmaktadır. 1969 yılında beşinci olarak Nsu isimli bir üretici dahil olsa da amblem değişmemiştir.

– 1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından tek model halk tipi bir araç olarak Alman Otomotiv Birliği’ne yaptırılan Volkswagen’in ismi Almanca’da halkın arabası demektir. Geniş bir yapıya sahip olan şirket, Almanya’da birçok araba markasını bünyesinde bulunduruyor. Bu araçlar Porsche, Audi, Bugatti, Bentley, Seat, Skoda, Scania, Lamborghini ve Volkswagen araçlarıdır.

– Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferry Porsche tarafından 1947 yılında Stuttgart’ta kurulan spor araba markasıdır. Spor araç severler tarafından sıklıkla tercih edilen markanın logosu milliyetçiliğe hitap etmektedir.

– 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel, araba markaları arasında en eski olanlardan birisidir. 1899 yılından bu yana araba üretmeye başlayan Opel, 1929 yılıyla birlikte şirket haline gelmiştir. General Motors şirketinin de bütün hisselerini satın almıştır. 2010-2015 yılları arasında 11 milyar euro gibi devasa bir bütçeyle yakıt tasarruflu ve yenilikçi araçlarla sektöre çok şey kazandırmıştır.

Alman Ticari Araç Markaları Hangileridir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Nihal dedi ki:

    Bu araba markalarında en çok Porsche markasını seviyorum ve araştırıyorum. Gerçekten bu markanın arabaları olağanüstü bir güce sahip.

  2. Zühtü dedi ki:

    Gerek ticari araçlarda gerek diğer araç modellerinde gerçekten alımlarda Alman markalarının kesinlikle tercih edilmesi taraftarıyım.

*

Sayfa başına git